آینده شغلی فریلنسرها می‌تواند تحولی در بخش‌های مختلف اقتصاد جهان ایجاد کند. امروزه فریلنسرها ۳۵ درصد از نیروی کار آمریکا را تشکیل می‌دهند. این میزان در اروپا ۶۱/۱ درصد است. هر دوی این ارقام نشان‌دهنده یک روند جهانی مشابه از کارآفرینان خلاق تا فریلنسرها و آینده‌ی شغلی آن‌ها است. میزان فریلنسرها در حال افزایش است. گروه‌های مختلفی در جامعه مثل جامعه‌شناسان، روزنامه‌نگاران، کارشناسان منابع انسانی و مشاوران، حتی خود فریلنسرها مایل به آشکار ساختن جزئيات پدیده دورکاری هستند. از این پدیده به عنوان یک اقتصاد غول‌پیکر یاد می‌شود؛ یعنی پدیده‌ای که بی وقفه در حال پیشرفت است.

دورکاری اغلب به عنوان پدیده‌ای با ویژگی‌های توانمندسازی و آزادسازی و حتی فریبنده شناخته می‌شود؛ اما واقعیت، چیز دیگری است. در کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) این افراد بیشتر در بخش خدمات کار می‌کنند (۵۰ درصد مردان و ۷۰ درصد زنان)؛ بقیه به عنوان طراح، معمار، عکاس و دستیاران آنلاین مشغول به کار هستند. در ادامه شما را بیشتر با آینده شغلی فریلنسرها و نقش آن در اقتصاد جهان آشنا می‌کنیم.

انواع فریلنسرها و آینده شغلی؛ طبقه خلاق تا سخت‌کوشان

مطالعه اخیر نشان می‌دهد اکثر فریلنسرها در کشورهای عضو OECD، اسلشرز(Slashers؛ کسانی که کار پاره‌وقت و موقت یا کار تمام وقت با فشار کار جانبی زیاد دارند) هستند. درآمدهای اضافی می‌تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد و همین مسئله، وضعیت آینده شغلی فریلنسرها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مثلا فردی که چندین ساعت وقت خود را روی دستورالعمل‌های آموزشی ویرایش صرف می‌کند، ممکن است چند صد یورو در ماه حقوق بگیرد و متخصصان شغلی دورکار ممکن است ده برابر دیگران به طور تمام وقت کار کنند.

شاید بخش فریب‌دهنده‌ شغل فریلنسرها و آینده‌ی شغلی آن‌ها، که به عنوان طبقه خلاق از آن یاد می‌شود، یک دسته از کارگران ماهر، تحصیل‌کرده و جهانی باشند که بیشتر در بخش‌های ارتباطات، رسانه، هنر و تکنولوژی تخصص دارند تا این که تخصصی در بخش‌های دیگر داشته باشند. آن‌ها شامل معماران، طراحان وب، وبلاگ‌نویسان و مشاوران هستند که اقدامات آن‌ها معمولا در بالاترین سطح کاری قرار می‌گیرد. معمولا فریلنسرها بابت انجام بعضی کارها حقوق بیشتری دریافت می‌کنند. در این مورد خواندن مقاله «کارفرماها برای این ۲۰ مهارت به فریلنسرها پول بیشتری می‌دهند»، پیشنهاد خوبی است.

آینده شغلی فریلنسرها و تاثیر در اقتصاد غول پیکر

هر پیشرفتی در کار این گروه، نقش زیادی در تاثیرگذاری اجتماعی دارد. در لندن کار فریلنسرها و آینده شغلی تاثیر‌گذار آن‌ها از نظر داگلاس مک ویلیامز، نوعی اقتصاد سپید شناخته‌ می‌شود. اقتصاد سپید یعنی بازار شکوفا و خلاقی که رویکردهای نوآورانه را در زمینه کسب و کار و شیوه زندگی به وجود آورده است. چنین افرادی که با عنوان پروفسور هم نامیده می‌شوند، به طور نسبی در شغل خودشان و در ارتباط با مشتریان و نمونه کارهای عجیب و خلاقانه، بسیار ماهرانه عمل می‌کنند.

از نظر مک ویلیامز آینده شغلی فریلنسرها تاثیر زیادی روی رفاه و پیشرفت دولت بریتانیا دارند. دسته دیگر، سخت‌کوشان هستند که در دسته پایین‌تر پیشاهنگان قرار دارند. آن‌ها معمولا مسئولیت انجام وظایف تکراری ما را اغلب در یک پلتفرم آنلاین، مانند ترک مکانیکی آمازون که یکی از خدمات وب آمازون است، بر عهده دارند. اکثریت آنها از تخصص و مهارت بالایی برخوردار نیستند، بنابراین به راحتی قابل تعویض هستند.

امنیت شغلی برای این همکاران آنلاین وجود ندارد. هر چند کارمند شرکت محسوب می‌شوند، اما مزایای قطعی برای آن‌ها وجود ندارد.

بین طبقه خلاق و طبقه‌ای که صرفا تظاهر به تلاش در این زمینه دارند، تفاوت‌هایی وجود دارد . وبلاگ‌نویسان اشتیاق زیادی به نوشتن دارند و در حال دست و پنجه نرم کردن برای به دست آوردن یک زندگی مناسب هستند. دستیاران آنلاین هم که قبلا در زمینه شغلی خود با معضل بیکاری روبرو بوده‌اند، از کار خود راضی هستند. دانشجویان هم معمولا چند یورو اضافی در هفته بابت کار به عنوان طراح گرافیک دریافت می‌کنند.

آزادی عمل و درآمد فریلنسرها

دورکاری از جمله مشاغلی است که افراد معمولا برای فرار از ۵ تا ۹ روز کاری در ماه آن را انتخاب می‌کنند. بسیاری از فریلنسرها این کار را به خاطر آزادی عمل در انتخاب ساعت‌های کاری انتخاب می‌کنند. در آمریکا ۳۷ درصد از فریلنسرها ضرورت این آزادی عمل را احساس می‌کنند و اکنون این میزان به ۴۷ درصد هم رسیده است. فریلنسرها جمعیت متنوعی از کارمندانی را تشکیل می‌دهند که میزان تحصیلات، انگیزه، تمایل به کار و جاه طلبی در آن‌ها تفاوت دارد و همین عوامل آن‌ها را از دیگر کارمندان متمایز می‌کند. بنابراین مفسران نمی‌توانند بدون در نظر گرفتن جزئیات، تفسیر دقیقی از آینده شغلی فریلنسرها ارائه دهند. بسیاری از فریلنسرها در هر شغلی که باشند ممکن است در اصل، این شغل را به دلیل آزادی آن در انتخاب ساعات کاری قبول کنند.

فریلنسرها و تاثیر آنها در اقتصاد سفید

البته کار تمام وقت مبتنی بر شرکت یکی از فاکتور‌های استاندارد استخدام در اکثر کشورهای غربی مانند روسیه است. با این وجود، افزایش ارتباطات از راه دور و اتوماسیون (دستگاه‌های خودکار) و پتانسیل نامحدود جمع‌آوری اطلاعات، انگیزه‌ای برای شرکت‌ها است که هر چه بیشتر روی رشد و پیشرفت کاری خودشان تمرکز کنند و میزان کارکنان خود را کاهش دهند. این به معنای افزایش میزان بیکاری نیست؛ بلکه به معنای استخدام فریلنسرهایی است که شبکه‌های ثابت و پیشرفته پروژه‌های متنوع را راه‌اندازی و اصلاح می‌کنند.

افزایش دورکاری ممکن است یک شاخص قابل توجه از آینده شغلی فریلنسرها به ويژه از نظر شیوه‌های همکاری در اختیار ما قرار دهد. فریلنسرها در حال حاضر تسهیل کننده مدیریت مشترک پروژه‌ها هستند. به زودی آن‌ها وارد مرحله تولید و ارتباط و همکاری با شرکت‌ها و مشتریان و جامعه هم می‌شوند. با توجه به این که فریلنسرها گروه‌های متنوعی از کارکنان را تشکیل می‌دهند، اداره کردن آن‌ها به عنوان مدیران جدید کار ساده‌ای نیست.

در حال حاضر سیستم محافظت اجتماعی خاصی وجود ندارد که به طور کامل همه فریلنسرها و آینده شغلی آنها را از نظافت‌چی خانه‌ها و راننده تاکسی گرفته تا سردبیران خبر و معماران حمایت کند.

منبع: پیمنت 24

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.